Konsultacje dla powiatu szamotulskiego

Herb Szamotuły   W skład powiatu szamotulskiego o wchodzą miasta i gminy: Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko, Ostroróg, Pniewy, Szamotuły oraz Wronki.

   Powiat rozciąga się w północno – zachodniej części województwa wielkopolskiego, w dorzeczu dolnej Warty. Jego obszar to 1119,6 km2. W większości położony  jest na Równinie Szamotulskiej, stanowiącej część Wysoczyzny Poznańskiej. Zamieszkuje go łącznie 86. tys. mieszkańców.
Północna część powiatu wchodzi w skład Kotliny Gorzowskiej, zachodnia natomiast – w skład Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego.

   Powiat Szamotulski sąsiaduje z 5 powiatami: na północy z Powiatem Czarnkowsko – Trzcianeckim, na zachodzie – Międzychodzkim, na południowym – zachodzie – Nowotomyskim, na wschodzie natomiast z Powiatem Obornickim a na południowym – wschodzie z centrum gospodarczym Wielkopolski – Powiatem Poznańskim.
   
   Powiat Szamotulski jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez obszar powiatu przebiegają drogi o znaczeniu międzynarodowym, krajowym wojewódzkim i lokalnym. Krzyżują się tutaj dwie ważne arterie: szlak kolejowy Północ – Południe (Wybrzeże Bałtyku – Poznań, Warszawa Śląsk) i drogowy Zachód – Wschód (Paryż – Berlin – Moskwa). Powiat odznacza się także gęstą siecią dróg lokalnych (do Poznania, Pniew, Wronek, Czarnkowa i Obornik).

W skład powiatu wchodzą: